Zasnova celostne podobe
Peter Rauch
ateljeji
Od procesa do proizvodnje.
Začne se v studiju, z delom z dogovori, (scores), ki nas vodijo v preigravanje odnosov, dotik. Bližina, razdalja, napetost, sprostitev, opazovanje, prevajanje, razumevanje drugega… Vse to je že del umetniškega delovanja. In potem pravzaprav ni ostre ločnice, kdaj postane to delo iztočnica za nastanek ideje, ki vodi v umetniško delo.
Snježana / Andreja / Gregor
povabljeni gosti
dogovor 3
presečišča
Koordinatorka: Snježana Premuš
Sodelavci: Andreja Podrzavnik, Gregor Kamnikar, Snježana Premuš, Radha Pernarčič, Peter Rauch, Aleksander Ostan, Mariela Nestora (Atene), Maxine Heppner (Kanada)
Je mednarodni umetniški projekt, ki temelji na interdisciplinarnih raziskavah in je zasnovan z namenom, da vzpostavimo platformo za dialektično sodelovanje med plesno umetnostjo, arhitekturo in kognitivno znanostjo.
V letu 2014 je povezal umetnike in strokovnjake iz treh evropskih držav Slovenija, Grčija in Kanada
Celostna tema projekta je vzajemna povezanost med telesom, prostorom in vznikajočo dinamiko.
V okviru te teme želimo predvsem preizprašati in redefinirati pojem telesa in prostora kot nečesa statičnega in fiksno določenega, saj slednje posledično usmerja tudi splošno razumevanje razmerja med njima – kot bolj ali manj enodimenzionalnega/enoznačnega. Na podlagi našega predhodnega dela in znanja ostalih relevantnih disciplin si zato še posebej prizadevamo izpostaviti raje dinamične vidike (temelje) obeh. V tem kontekstu bo naš osrednji fokus usmerjen na zaznavo/percepcijo (in njeno delovanje), saj se slednja izkazuje tako za aktivni dejavnik, ki pripomore k vznikanju vzajemne dinamike, kot za rezultat te vselej vznikajoče dinamike.
festival
publikacije
• Če je vsako gibanje ples, potem je svet ena velika koreografija. • Ples ni spanje. Ples ni, ko si prisiljen početi v življenju nekaj, kar ne želiš, vse ostalo je lahko ples. • Ples je problem ali ne. Meni postaja kot sorodniki, takšne imaš, hočeš ali ne. • Ples ni govorjenje, igranje, ampak je govorica telesa. • Ples zame je širok pojem. Ples je komunikacija. Ples ni navada. • Ples ni samo gibanje ampak je način kako še razmišljamo. • Ples ni igranje brez smisla, ples ni dolgčas, ples ni samota, ples ni zaprtost vase in svoj svet. • Ples ni tišina. Ples ni sramota. Ples ni misel. Ples je celota. • Plešeš ali ne plešeš, ko ponavljaš neke telovadne vaje? A je aerobika ples? Ples ni, ko se gibaš in ne poslušaš svojega telesa. • Na primer, če hodiš po ulici, je to že ples in neke vrste koreografija, saj si določiš zaporedje gibov. Ni nujno,da je lepo ali da si ga zapomniš, s tem ko se giblaš že plešeš, tako da je zame ples vse.
Odlomki iz razmišljanj – KAJ NI PLES – mladi plesalci/plesalke Celje, 22.4.2012
Koordinacija projekta: Snježana Premuš
Soavtorji: Kolektiv Federacija – Andreja Rauch Podrzavnik, Snježana Premuš, Gregor Kamnikar
Oblikovanje in postavitev spletne strani razstave: Sonia Pust, Uroš Pust
Stalni fotografi Federacije in razstave: Marcandrea, Nada Žgank, Peter Rauch
Avtorji fotografij predstav: Sunčan Stone, Nelson Valmor, José Caldeira, Saša Huzjak, Urška Boljkovac
Avtorji fotografij portretov: Matija Lukić, Marjeta Kamnikar, Urša Valič, Matjaž Rušt, Sandra Cvitkovac, Urška Boljkovac
Avtorji videov na spletni razstavi: jedrna skupina Federacije 2010-13, Vid Hajnšek, Maša Nonkovič, Marko Kumer Murč
Montaža video materiala v razstavnem prostoru: Andreja Rauch Podrzavnik
Zvok in glasba na spletni razstavi: Chris Benstead, Boštjan Perovšek
Pomoč pri produkciji: Katarina Mali
Predstava je v nastajanju. Razstavni prostor bomo redno dopolnjevali z dodatno snovjo in podrobnejšimi informacijami sodelavcev ter povezavami do spletnih strani umetnikov ter njihovega umetniškega delovanja.
Produkcija: Zavod Federacija Ljubljana
Koprodukcija: MGML, Društvo umetnikov DUM
S podporo Mestne občine Ljubljana